.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Wolverines win sectional, send seven to districts

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

The East Mills wrestling team had seven district qualifiers and claimed the school’s first ever sectional title at the Class 1A sectional Saturday in Audubon.

The Wolverines 216 team points edged the host Wheelers by 11 points.  The sectional win qualified East Mills for a regional team duals final back in Audubon against Logan-Magnolia. The winner will advance to next week’s state duals in Des Moines.

“It’s huge for us,” East Mills coach Claude Lang said of winning the school’s first sectional title. “We got a taste of winning some tournaments earlier this year but the competition wasn’t like what we faced. I can’t say we had the toughest sectional but we had to have one of the toughest with the teams that we faced.”

The Wolverines had a strong start at sectionals, winning all but two of their first round matches and getting seven wrestlers to the finals – all seven of which made it to districts.

“We had a great semifinal round and that kind of sealed it for us,” he said.

Advancing for East Mills were sectional champs Alec Moorman (120 pounds), Lane Stortenbecker (138), Josh Hopkins (152) and Howell (285) as well as runner’s up Chandler Foss (113), Colton Story (182) and Nick Perkins (195).

Lang thought his team had a chance to qualify anywhere from three to 10 wrestlers to districts.

East Mills seven district qualifiers head to Underwood for Saturday’s district finals. The top two finishers at districts advance to state.

Audubon sent five champions to districts in Kyle Juelsgaard (113), Brad Kerkhoff (126), Jake Mulford (132), Trevor Smith (145) and Matt Fett (220).

East Mills
sweeps triangular

The East Mills wrestling team swept a home triangular with Rock Port, Mo. and Tarkio, Mo. last Tuesday.

The Wolverines dominated their two matches, defeating Rock Port 71-12 and Tarkio, 72-12.

Lane Stortenbecker (138 pounds), Josh Hopkins (152), Colby Jennings (170), Colton Story (182), David Howell (285), Ben Christensen (106), Chandler Foss (113), Alec Moorman (120) and Justin Formhals (126) all won two matches on the day.

East Mills 71,
Rock Port, Mo. 12
138: Lane Stortenbecker, EM, won by forfeit, 145: Trevor Holmes, R, won by fall over Owen Michel, EM, 0:31. 152: Josh Hopkins, EM, won by technical fall over Noah Makings, R, 27-10. 160: Keaton Wood, R, won by fall over Jonathan Kammering, EM, 1:55. 170: Colby Jennings, EM, won by fall over Tyler Makings, R, 1:32. 182: Colton Story, EM, won by fall over Carson Goins, R, 0:47. 195: Nick Perkins, EM, won by forfeit. 220: Austin Hatcher, EM, won by forfeit. 285: David Howell, EM, won by forfeit. 106: Ben Christensen, EM, won by forfeit. 113: Chandler Foss, EM, won by forfeit. 120: Alec Moorman, EM, won by forfeit. 126: Justin Formhals, EM, won by forfeit. 132: Luke Stortenbecker, EM, won by forfeit.

East Mills 72,
Tarkio, Mo. 12
126: Justin Formhals, EM, won by forfeit. 132: Luke Stortenbecker, EM, won by fall over Tryston Carder, T, 3:53. 138: Lane Stortenbecker, EM, won by forfeit. 145: Owen Michel, EM, won by forfeit. 152: Josh Hopkins, EM, won by forfeit. 160: Jonathan Kammering, EM, won by forfeit. 170: Colby Jennings, EM, won by forfeit. 182: Colton Story, EM, won by forfeit. 195: Dakota Wooten, T, won by fall over Nick Perkins, EM, 1:23. 220: Max Graves, T, won by fall over Austin Hatcher, EM, 2:26. 285: David Howell, EM, won by forfeit. 106: Ben Christensen, EM, won by forfeit. 113: Chandler Foss, EM, won by forfeit. 120: Alec Moorman, EM, won by forfeit.

Wolverines third at
Wheeler Invitational

Alec Moorman, Josh Hopkins and David Howell all won individual titles as East Mills placed third at the Wheeler Invitational in Audubon Feb. 1.

The host Wheelers took home the team title with 195.5 points.

Moorman (19-4) defeated Southwest Valley’s Logan Wood, 11-4 in the 120 pound championship match.

At 152 pounds, Hopkins (33-2) pinned Lucas Smith-Petersen for his tournament title.
Howell (26-1) dominated the heavyweight division into the finals where he defeated Joe Graf of Logan-Magnolia 3-1 in sudden victory.

Wheeler Invitational
Team Results
1. Audubon, 195.5. 2. Logan-Magnolia, 182.5. 3. East Mills, 142. 4. Exira/Elk Horn-Kimballton, 86. 5. Woodbine, 84. 6. Missouri Valley, 83. 7. A-H-S-T, 82. 8. Treynor, 65. 9. Clarinda Academy, 58. 10. Southwest Valley, 45. 11. East Sac County, 3.

East Mills
Place Winners
120:  Alec Moorman, first place.
138: Luke Stortenbecker, fourth place.
145: Cavin Darnold, sixth place.
152: Josh Hopkins, first place.
170: Colby Jennings, fourth place.
182: Colton Story, third place.
195: Nick Perkins, fourth place.
285: David Howell, first place.