.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Wolverine wrestlers 4-1 at Griswold duals

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

    The East Mills wrestling team finished second at the Griswold Duals on Saturday.  
    The Wolverines defeated Griswold 42-37, Exira/Elk Horn-Kimballton 54-16, Corning 45-34, and Treynor 42-30.  Their only loss was to state-ranked No. 6 Tri-Center 45-33.  
    Heavyweight David Howell was the lone Wolverine on the all-tournament team going 5-0 on the day.  
    Justin Formhals (120 pounds), Lane Stortenbecker (138) and Colton Story (182) all went 4-1 on the day.
    The Wolverines’ showing moves them to 19-3 in duals this season.

East Mills 42,
Treynor 30
    160: Dane Livengood, T, won by fall over Colby Jennings, EM, 3:35. 170: Michael Fisher, T, won by forfeit. 182: Colton Story, EM, won by fall over Steven Gregory, T, 1:55. 195: Andrew Hovenga, T, won by decision over Nick Perkins, EM, 13-8. 220: Austin Hatcher, EM, won by forfeit. 285: David Howell, EM, won by forfeit. 106: Ben Christensen, EM, won by fall over Dalton Clark, T, 2:25. 113: Taren Vacanti, T, won by decision over Tanner Formhals, EM, 5-2. 120: Jarod Misciskia, T, won by fall over Justin Formhals, EM, 2:12. 126: Owen Michel, EM, won by forfeit. 138: Lane Stortenbecker, EM, won by fall over Mark Riley, T, 0:56. 145: Garrett Bazzell, T, won by fall over Clarence Frame, EM, 3:25. 152: Josh Hopkins, EM, won by fall over Sam Sutherland, T, 1:01.

East Mills 45,
Corning 34
    152: Josh Hopkins, EM, won by decision over Justin Marn, C, 9-5. 160: Kallan Schmelzer, C, won by fall over Colby Jennings, EM, 1:09. 170: Tyler Bissell, C, won by forfeit. 182: Zach Barton, C, won by fall over Nick Perkins, EM, 1:30. 195: Colton Story, EM, won by fall over Sammy Richey, C, 3:27. 220: Austin Hatcher, EM, won by forfeit. 285: David Howell, EM, won by fall over Ralph Morales, C, 0:07. 106: Logan Wood, C, won by major decision over Ben Christensen, EM, 11-0. 113: Justin Formhals, EM, won by forfeit. 120: Tanner Formhals, EM, won by forfeit. 126: Owen Michel, EM, won by forfeit. 132: Taylor Mullen, C, won by forfeit. 138: Lane Stortenbecker, EM, won by fall over Buck Schafroth, C, 0:58. 145: Garrett Newton, C, won by fall over Clarence Frame, EM, 0:51.

Tri-Center 45,
East Mills 33
    145: Ethan White, T, won by fall over Cavin Darnold, EM, 1:34. 152: Loren Williams, T, won by decision over Josh Hopkins, EM, 7-2. 160: Colby Jennings, EM, won by fall over Dillon Manhart, T, 3:48. 170: Trevor Lyons, T, won by forfeit. 182: Ben Wellman, T, won by fall over Colton Story, EM, 2:26. 195: Nick Perkins, EM, won by fall over Brady Flemming, T, 2:24. 220: Taylor Nelson, T, won by fall over Austin Hatcher, EM, 1:12. 285: David Howell, EM, won by decision over Jacob Wohlers, T, 4-0. 106: Ben Christensen, EM, won by fall over Brandon Devall, T, 1:45. 113: Christian Polley, T, won by fall over Tanner Formhals, EM, 1:03. 120: Justin Formhals, EM, won by forfeit. 126: Mason Crum, T, won by fall over Owen Michel, EM, 0:00. 132: James Handbury, T, won by forfeit. 138: Lane Stortenbecker, EM, won by fall over Scott Ruffcorn, T, 2:36.

East Mills 54,
Exira/Elk Horn-Kimballton 16
    138: Lane Stortenbecker, EM, won by forfeit. 145: Evan Hansen, EK, won by fall over Cavin Darnold, EM, 2:30. 152: Josh Hopkins, EM, won by forfeit. 160: Colby Jennings, EM, won by forfeit. 182: Colton Story, EM, won by forfeit. 195: Nick Perkins, EM, won by forfeit. 220: Kodie Haas, EK, won by fall over Austin Hatcher, EM, 1:18. 285: David Howell, EM, won by forfeit. 106: Ben Christensen, EM, won by fall over Cole Wilhelms, EK, 0:43. 113: Austin Malloy, EK, won by major decision over Tanner Formhals, EM, 18-8. 120: Justin Formhals, EM, won by forfeit. 126: Owen Michel, EM, won by forfeit.

East Mills 42,
Griswold 37
    132: Austin Dollen, G, won by forfeit. 138: Tanner Potter, G, won by fall over Clarence Frame, EM, 0:13. 145: Josh Metheny, G, won by fall over Lane Stortenbecker, EM, 1:40. 152: Jacob Dickenson, G, won by decision over Cavin Darnold, EM, 14-11. 160: Josh Hopkins, EM, won by fall over Kegan McManigal, G, 3:57. 170: Lucas Malcolm, G, won by fall over Colby Jennings, EM, 3:56. 182: Colton Story, EM, won by fall over Zane Dolph, G, 1:59. 195: Austin Lorenz, G, won by major decision over Nick Perkins, EM, 18-4. 220: Austin Hatcher, EM, won by forfeit. 285: David Howell, EM, won by fall over Jacob Steinbeck, G, 1:10. 106: Ben Christensen, EM, won by forfeit. 113: Justin Formhals, EM, won by fall over Serena Peterson, GRIS, 5:54. 120: Tanner Formhals, EM, won by fall over Siera Peterson, G, 0:41. 126: Zach Vance, G, won by fall over Owen Michel, EAMI, 0:23.

Wolverines sweep Tarkio triangular
    The East Mills wrestling team earned duals wins over Council Bluffs St. Albert, Southwest Iowa and host Tarkio, Mo. at a triangular last Tuesday.
    East Mills won 55-24 over St. Albert, 52-24 over Southwest Iowa and 67-12 over Tarkio.
    Ben Christensen, (106 pounds), Alec Moorman (120), Lane Stortenbecker (138), Cavin Darnold (145), Colby Jennings (160) and David Howell (285) all recorded three dual wins for East Mills.

East Mills 55,
C.B. St. Albert 24
    106: Ben Christensen, EM, won by decision over Brody Brandenburg, SA, 11-7. 113: Justin Formhals, EM, won by forfeit. 120: Alec Moorman, EM, won by forfeit. 126: Martin Shudak, SA, won by fall over Tanner Formhals, EM, 1:34. 132: Owen Michel, EM, won by forfeit. 138: Lane Stortenbecker, EM, won by forfeit. 145: Cavin Darnold, EM, won by fall over Jeremy Sindelar, SA, 1:17. 152: Josh Hopkins, EM, won by major decision over Nate Dunning, SA, 9-1. 160: Colby Jennings, EM, won by fall over Mason Beezley, SA, 1:39. 170: Wyatt Lewis, SA, won by forfeit. 182: Jake Lewis, SA, won by fall over Nick Perkins, EM, 1:20. 195: Colton Story, EM, won by fall over Andersen Kouri, SA, 0:53. 220: Sean O`Neill, SA, won by fall over Austin Hatcher, EM, 1:05. 285: David Howell, EM, won by forfeit.

East Mills 52,
Southwest Iowa 24
    220: Mark Hall, SI, won by fall over Austin Hatcher, EM, 0:49. 285: David Howell, EM, won by fall over Spencer Phillips, SI, 1:32. 106: Craig Rice, SI, won by forfeit. 113: Ben Christensen, EM, won by decision over Anthony McCart, SI, 9-3. 120: Tanner Formhals, EM, won by fall over Kolton Birkby, SI, 0:15. 126: Alec Moorman, EM, won by major decision over Hunter Rasmussen, SI, 17-7. 132: Cody Johnson, SI, won by forfeit. 138: Lane Stortenbecker, EM, won by fall over Robert Benson, SI, 1:03. 145: Cavin Darnold, EM, won by forfeit. 152: Josh Hopkins, EM, won by fall over James Hill, SI, 3:25. 160: Colby Jennings, EM, won by fall over Drake Strickler, SI, 1:24. 170: Dylan Collins, SI, won by forfeit. 182: Nick Perkins, EM, won by major decision over Hadyn Meier, SI, 6-5. 195: Colton Story, EM, won by forfeit.

East Mills 67,
 Tarkio, Mo. 12
    285: David Howell, EM, won by decision over Keaton Shaw, T, 7-0. 106: Ben Christensen, EM, won by forfeit. 113: Justin Formhals, EM, won by forfeit. 120: Alec Moorman, EM, won by forfeit. 126: Tanner Formhals, EM, won by forfeit. 132: Owen Michel, EM, won by forfeit. 138: Lane Stortenbecker, EM, won by fall over Glenn Ben, T, 4:25. 145: Cavin Darnold, EMI, won by fall over David Beck, T, 1:09. 152: Clarence Frame, EM, won by forfeit. 160: Josh Hopkins, EM, won by forfeit. 170: Colby Jennings, EM, won by major decision over Jordan Riley, T, 14-1. 182: Jay-Dee Wilcox, T, won by fall over Nick Perkins, EM, 1:13. 195: Dakota Wooten, T, won by fall over Colton Story, EM, 4:49. 220: Austin Hatcher, EM, won by fall over Dakota Crawford, T, 3:09.