.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Rams third at Relays

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

A good day for the Glenwood relay teams and a strong individual day from Lydia Bienlien helped lead the Glenwood girls to a third place at the Ram Relays on Thursday.

The Rams' 76 team points trailed second place Harlan's 145. Atlantic was the team champion with 161 points.

“Everybody did their part to make this a competitive meet,” said Glenwood coach Brad Rasmussen.

Lydia Bienlien won a gold medal in the 400-meters, placed third in the long jump and ran the anchor leg of the Rams's second place finishing sprint medley relay.

The Rams added third place finishes in the 4x800 and 4x200-meter relay teams. The 4x200-meter relay time 1:51.99 was a season-best.

“That time was three seconds faster than our best time last season,” said Glenwood coach Brad Ramussen.

Katie Larsen added a fifth place finish in the 400-meters to give the Rams a pair of medal winners.

Jordan Ruhr set a pair of personal bests in the shot put and the discus, placing fifth in both events.

Rams run well

at Sioux City

The Glenwood girls track team traveled to the Sioux City Relays on Saturday on the campus of Morningside College.

“They ran this meet like mini-Drake Relays with seedings and everything,” said Glenwood coach Brad Rasmussen. “And if you look at our seeds, we bettered them in about every event.”

The Rams earned a pair of fourth-place finishes at the meet from their 4x100 and 4x400-meter relay teams and a fifth-place finish in the shuttle hurdle relay.

Katie Larsen's time of 11:49.33 was Glenwood's ninth best time ever in the 3,000-meters and 18 seconds better than Larsen's previous personal best.

Shaniece Nott added a fourth-place finish in the 100-meters.

Glenwood Girls Track Results

Ram Relays

Final Team Results

1. Atlantic, 161. 2. Harlan, 145. 3. Glenwood, 76. 4. Council Bluffs Abraham Lincoln, 54. 5. Creston, 51. 6. Clarinda, 51. 7. Council Bluffs Lewis Central, 50.

Glenwood Medalists

Shot put – fifth place, Jordan Ruhr, 31' 10.5".

Discus – fifth place, Ruhr, 99’ 4”.

Long jump – third place, Lydia Bienlien, 15’ 6”.

3000m run – fifth place, Brooke Peckham, 12:14.38.

4x800m relay – third place, Glenwood (Jenna Turcotte, Katie Staiert, Sophie Ringsdorf, Katie Larsen), 10:34.40.

Shuttle hurdle relay – fourth place, Glenwood (Kassie Finn, Mercedes Liparoto, Abby Brown, Emily Robinson), 1:13.83.

100m dash – sixth place, Shaniece Nott, 13.41.

Distance medley relay – sixth place, Glenwood (Ciara Clement, Shelby Brewster, Lexi Fisher Megan Porter), 4:51.03.

400m dash – first place, Lydia Bienlien, 1:02.88. Fifth place, Katie Larsen, 1:05.29.

4x200m relay – third place, Glenwood (Clement, Nott, Sophie Ringsdorf, Shelby Brewster), 1:51.99.

100m hurdles – fifth place, Finn, 17.09.

800m run – fourth place, Turcotte, 2:38.59.

200m dash – fifth place, Ringsdorf, 27.96.

Sprint medley relay – second place, Glenwood (Clement, Maddie Winum, Nott, Bienlien), 1:57.47.

1500m run – third place, Larsen, 5:24.63.

4x100m relay – fourth place, Glenwood (Clement, Nott, Maddie Winum, Shelby Brewster), 55.94.

4x400m relay – second place, Glenwood (Ringsdorf, Turcotte, Katie Staiert, Bienlien), 4:16.63.

Sioux City Relays

Glenwood Medalists

Shot put – 12th place, Jordan Ruhr, 29’ 5”.

Discus – 15th place, Ruhr 86’ 7”.

3000m run – fifth place, Katie Larsen, 11:49.33.

4x800m relay – eighth place, Glenwood (Katie Staiert, Ringsdorf, Larsen, Jenna Turcotte), 2:36.24.

Shuttle hurdle relay – fifth place, Glenwood (Abby Brown, Kassie Finn, Mercedes Liparoto, Emily Robinson), 1:14.07.

100m dash – fourth place, Shaniece Nott, 13.71.

Distance medley relay – seventh place, Glenwood (Lexi Fisher, Shelby Brewster, Sarah Hawbaker, Kayla Anderson), 5:15.

4x200m relay – seventh place, Glenwood (Nott, Sophie Ringsdorf, Fisher, Brewster), 1:55.66.

100m hurdles – sixth place, Finn, 17.71.

800m run – 15th place, Megan Porter, 2:43.87.

400m hurdles – ninth place, Robinson, 1:20.64.

1500m run – 18th place, Brooke Peckham, 5:49.

4x100m relay – fourth place, Glenwood (Ciara Clement, Nott, Ringsdorf, Brewster), 55.08.

4x400m relay – fourth place, Glenwood (Staiert, Turcotte, Fisher, Ringsdorf), 4:24.24.