.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Rams take top honors at southern division meet

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

    The Glenwood boys track team won 13 of the 18 events to take home top honors at the Hawkeye 10 Conference Southern Division Meet at Shenandoah last week.


    The Rams got gold medals in 13 events and second or third place showings in seven more in its first meet of the season. Glenwood had nearly a sweep of the relays, placing first in the distance medley, 4x200, 4x400, 4x800 and shuttle hurdle relays and second in the 4x100-meter relay.
    “This is a great meet for us that allows all of our athletes an opportunity to compete early in the season,” said Glenwood coach Mark Starner.  Typically this meet often becomes a chance for some athletes to break into the varsity line up.  It’s usually a crazy meet for the coaches trying to get multiple relay splits and individual times, but it’s just a good opportunity for our kids to get out and compete against someone besides their teammates.”
    Derek Jones earned three gold medals on the day. Jones anchored the 4x200-meter relay and 4x400-meter relays and ran a near personal best in the 400-meter low hurdles.
    “Derek is starting where he left off last year,” Starner said. “He will be exciting to watch throughout the year in any event that he runs.”  
    Mark Abrams anchored the winning 4x800-meter relay and also won the 1600m run.  
    Clayton Giesting swept the throwing events claiming golds in the shot and discus.  
Mitch Bowden earned three gold medals on the day with a win in the 110-meter high hurdles and anchoring the shuttle hurdle and leading off the distance medley relay.  
    Grant May earned two gold medal performances after winning the long Jump and running the opening leg of the 4x200-meter relay.  Others earning two gold medals on the evening were Brady Wheeler and Jared Cook, both in the 4x800 and 4x400-meter relay.  
     “It was a good start to our outdoor season,” Starner said. “We were able to get a good evaluation of athletes for our upcoming meets.  We had a lot of rookies and newcomers to the sport of track and field and I would say for the most part, we've past our first major test.  We still have a lot of work to do and some events to strengthen, but we're off to a good start.”

Hawkeye 10 Conferences
Southern Division Meet
Team Results
    1. Glenwood, 149. 2. Creston, 74.  3. Shenandoah, 64. 4. Clarinda 64. 5. Red Oak 24.

Glenwood Top Place Winners
    100m dash – fourth place, Levi Henderson, 11.61.
    200m dash – fifth place, Rhett Turner, 24.79.
     400m dash – first place, Brogan Weddum, 54.49.
    800m run – first place, David Barrett, 2:10.69.
     1600m run – first place, Mark Abrams, 4:47.15.
     3200m run – third place, Greg Jamison 12:04.58.
    110m hurdles – first place, Mitch Bowden, 15.63.
     400m hurdles – first place, Derek Jones, 54.14.
    4x100m relay – second place, Glenwood (Grant May, Turner, Henderson, Sam Jameson), 45.55.
     4x200m relay – first place, Glenwood (May, Turner, Spencer Smith, Jones) 1:34.41.
     4x400m relay – first place, Glenwood (Jared Cook, Corey Bertini, Brady Wheeler, Jones), 3:33.38.
    4x800m relay – first place, Glenwood (James Fuller, Cook, Wheeler, Abrams), 8:33.78.
    Distance medley relay – first place, Glenwood (Bowden, Aaron Forbes, Smith, Jonah Strand), 4:01.
    Shuttle hurdle relay – first place, Glenwood (Jameson, Bowden, Dane Kruse, Bowden), 1:03.78.
     High jump – fifth place, Kruse, 5' 2”.
    Long Jump – first place, May 19' 9.5".
    Discus – first place, Clayton Giesting, 140' 2”.
     Shot Put – first place, Giesting, 48' 03".