.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Rams crowned at Cardinal Relays

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

The Glenwood boys track team won five gold medals and the team title at the Cardinal Relays Friday.

Glenwood’s 118 team points bested runner-up Harlan’s 88 points.

Josh Lee had a strong day for the Rams in the sprints, winning gold in the 100-meters and a silver in the 200-meter dash.

Dane Kruse added an individual gold in the 110-meter high hurdles.

The Rams’ shuttle hurdle, distance medley and 4x200-meter relay teams also earned gold medals.

Cardinal Relays
3A Team Results
1. Glenwood, 118. 2. Harlan, 88. 3. Creston, 79. 4. Council Bluffs Lewis Central, 77. 5. Atlantic, 60. 6. Council Bluffs Abraham Lincoln, 55. 7. Council Bluffs Thomas Jefferson, 49. 8. Red Oak, 28.

Glenwood
Top Place Winners
100m dash – first place, Josh Lee, 11.32.
110m hurdles – first place, Dane Kruse, 14.79.
Distance medley relay – first place, Glenwood, 3:44.93.
200m dash – second place, Josh Lee, 23.65.
400m dash – second place, Brogan Weddum, 52.05.
400m hurdles – second place, Brady Wheeler, 57.62.
4x100m relay – second place, Glenwood, 45.15.
4x200m relay – first place, Glenwood, 1:31.12.
4x400m relay – fourth place, Glenwood, 3:37.66.
4x800m relay – third place, Glenwood, 8:53.10.
Discus – sixth place, Dru Little, 118’ 8”.
High jump – third place, Spencer Smith, 5’ 8”.
Long jump – third place, Jon Van Scoy, 18’ 7.25”.
Shuttle hurdle relay – first place, Glenwood, 1:01.32.

Rams win Relays
The Glenwood boys racked up seven gold medals and the team title at their own Ram Relays Tuesday.

Glenwood’s 163 team points were 80 points better than second place Council Bluffs Lewis Central.

The Rams continued its strong start to the season in their relays with gold medals in the shuttle hurdle, 4x100-meters, 4x200-meters, 4x400-meters and distance medley relays.

Glenwood added individual gold medals by James Fuller (400-meters), Dane Kruse (110-meter high hurdles).
In all, Glenwood placed first,  second or third in 13 of 18 events.

Ram Relays
Team Results
1. Glenwood, 163. 2. Council Bluffs Lewis Central, 83. 3. Council Bluffs St. Albert, 79. 4. Harlan, 77.5. 5. Council Bluffs Abraham Lincoln, 69. 6. Creston, 62. 7. Clarinda, 59. 8. Council Bluffs Thomas Jefferson, 40. 9. Red Oak, 34.5. 10. Atlantic, 34.

Glenwood Top Place Winners
High jump – third place, Spencer Smith, 5’ 10”.
Long jump – third place, John Van Scoy, 19’.
Discus – sixth place, Dru Little, 127’ 8.5”.
3200m run – third place, Cuentin Gray, 10:56.14.
4x800m relay – fourth place, Glenwood (Jared Cook, Victor Salerno, Jaron Springer, Brady Wheeler), 8:46.68.
Shuttle hurdle relay – first place, Glenwood (Tyler Moore, Carter Von Essen, Caleb Petersen, Dane Kruse), 1:00.43.
100m dash – second place, Josh Lee, 11.30.
400m dash – first place, James Fuller, 49.56.
4x200m relay – first place, Glenwood (Mavrick Decker, Corey Bertini, Cole Kennedy, Brogan Weddum), 1:34.02.
110m hurdles – first place, Kruse, 15.21.
200m dash – third place, Decker, 23.53.
400m hurdles – second place, Wheeler, 58.22.
Distance medley relay – first place, Glenwood (Weddum, Bertini, Matt Bowden, Fuller), 3:49.98.
800m run – fourth place, Cook, 2:09.29.
4x100m relay – first place, Glenwood (Nick Beier, Decker, Smith, Lee), 45.47.
4x400m relay – first place, Glenwood (Weddum, Kennedy, Wheeler, Fuller), 3:25.90.