.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Glenwood grapplers 3-2 at Sioux City Duals

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

The Glenwood wrestling team went 3-2 at the Sioux City Duals at the Long Lines Family Recreation Center in Sioux City Saturday.

Glenwood scored dual wins over Lincoln East 45-27, LeMars 57-10, Glenwood 45, South Sioux City 27. The Rams dropped decisions to Sioux City East 39-36 and Council Bluffs Lewis Central, 38-30.

“We wrestled pretty well,” said Glenwood coach Brad Asche. “Our kids have been battling and we’re looking forward to peaking at the right time.”

Andrew Tilley (145 pounds), Matt Malcom (152) and Josh Clark (160) all went 5-0 on the day to lead the Rams. Clark and Tilley each recorded five falls.

A.J. Slaughter (120), Cole Peckham (126) and Drayton Slaughter (220) went 4-1 at the duals.

“Those six guys stepped it up and kept us going throughout the day. All of the kids wrestled well,” Asche said.

Sioux City East 39,
Glenwood 36

285: Tanner Hulit, SCE, won by fall over Collin Ransom, G, 3:26. 106: Michael Benoit, SCE, won by forfeit. 113: Tavian Herman, SCE, won by fall over Hunter Ackerson, G,1:18. 120: AJ Slaughter, G, won by decision over Ethan Hewitt, SCE, 6-4. 126: Cole Peckham, G, won by fall over Morgan Corey, SCE, 0:28. 132: Matt Malcom, G, won by major decision over Casey Coon, SCE, 10-0. 138: Keaton Parks, G, won by technical fall over Johnny Stephens, SCE, 26-10. 145: Andrew Tilley, G, won by fall over Christopher Greene, SCE, 3:18. 152: Josh Schambach, SCE, won by fall over Jon Stavas, G, 4-2. 160: Josh Clark, G, won by fall over Blake Harris, SCE, 1:38. 170: Mitchell Otto, SCE, won by fall over Zach Haggstrom, G, 0:39. 182: Calvin Buchanan, SCE, won by fall over James Rowe, G, 0:37. 195: Jacob Wiley, SCE, won by fall over Mitch Stanley, G, 0:34. 220: Drayton Slaughter, G, won by forfeit.

Glenwood 45,
Lincoln East 27

106: double forfeit. 113: Nate Nebel, G, won by forfeit. 120: AJ Slaughter, G, won by forfeit. 126: Jack Gropp, L, won by decision over Cole Peckham, G, 7-0. 132: Matt Malcom, G, won by decision over Austin Martz, L, 6-0. 138: Keaton Parks, G, won by fall over Ben Fallesen, L, 4:44. 145: Andrew Tilley, G, won by fall over Jake Morton, L, 1:34. 152: Isaac Odell, L, won by fall over Jon Stavas, G, 2:55. 160: Josh Clark, G, won by fall over Matt Unruh, L, 2:30. 170: Caleb Odell, L, won by fall over Zach Haggstrom, G, 0:31. 182: Kyle Brown, L, won by fall over James Rowe, G, 1:24. 195: Matt Muthersbaugh, L, won by fall over Mitch Stanley, G, 1:23. 220: Drayton Slaughter, G, won by fall over Cody Loos, L, 2:43. 285: Collin Ransom, G, won by fall over Tynan Kildare, L, 1:44.

Glenwood 57,
LeMars 10

195: Mitch Stanley, G, won by fall over Dillan Belt, LM 1:36. 220: Drayton Slaughter, G, won by forfeit. 285: Alex Hermes, LM, won by forfeit over Collin Ransom, G, 3:15. 106: double forfeit. 113: Donny Allaway, LM, won by major decision over Hunter Ackerson, G, 12-1. 120: AJ Slaughter, G, won by fall over Parker Magnussen, LM, 0:24. 126: Cole Peckham, G, won by decision over Nic Madsen, LM, 2-0. 132: Matt Malcom, G, won by fall over Quenton Boddie, LM, 3:09. 138: Keaton Parks, G, won by forfeit. 145: Andrew Tilley, G, won by fall over Cody Beck, LM, 0:40. 152: Jon Stavas, G, won by forfeit over Tyler Hoffman, LM, 0:56. 160: Josh Clark, G, won by fall over Clint DeLarm, LM 1:16. 170: Zach Haggstrom, G, won by decision over Brady Westoff, LM, 12-7. 182: Jaron Springer, G, won by decision over Andrew Carpenter, LM, 6-1.

Glenwood 45,
South Sioux City 27

113: Nate Nebel, G, won by fall over Martin Meza, SSC, 2:55. 120: Ricardo DeAnda, SSC, won by major decisions over AJ Slaughter, G, 10-1. 126: Cole Peckham, G, won by decision over Nathan Hinds, SSC, 6-2. 132: Matt Malcom, G, pinned Luis Ramirez, SSC, 1:30. 138: George Horner, SSC, won by major decision over Keaton Parks, G, 9-1. 145: Andrew Tilley, G, won by fall over Brandon Crowe, SSC, 1:56. 152: Sammy Flores, SSC, won by decision over Jon Stavas, G, 6-1. 160: Josh Clark, G, won by forfeit. 170: Zach Haggstrom, G, won by fall over Tyson Merchant, SSC, 1:08. 182: Lukas Peevy, SSC, won by major decision over James Rowe, G, 9-1. 195: Christian Rodas, SSC, won by fall over Mitch Stanley, G, 1:14. 220: Drayton Slaughter, G, won by fall over Noah Uhing, SSC, 1:39. 285: Collin Ransom, G, won by fall over Gabe Gaither, SSC, 1:07. 106: Christopher Fischer, SSC, won by forfeit.

C.B. Lewis Central 38,
Glenwood 30

182: Chris Thomas, LC, won by fall over James Rowe, G, 0:36. 195: Wyatt Steingraber, LC, won by fall over Mitch Stanley, G, 0:34. 220: Collin Ransom, G, won by forfeit. 285: Jacob Cook, LC, won by fall over Drayton Slaughter, G, 5:00. 106: Daytona Smith, LC, won by forfeit. 113: Paxton Whiteaker, LC, won by decision over Nate Nebel, G, 5-2. 120: AJ Slaughter, G, won by fall over Austin Cline, LC, 1:03. 126: Cole Peckham, G, won by decision over Jordan Bailey, LC, 7-1. 132: Matt Malcom, G, won by decision over Mac Southard, LC, 1-0. 138: Nate Storey, LC, won by major decision over Keaton Parks, G, 11-3. 145: Andrew Tilley, G, won by fall over Cory Lear, LC, 1:25. 152: Ethan Ruby, LC, won by major decision over Jon Stavas, G, 10-2. 160: Josh Clark, G, won by fall over Colton Lear, LC, 2:15. 170: Hayden Waldstein, LC, won by decision over Zach Haggstrom, G, 7-6.

Rams 19th
at Bobcat Classic

The Glenwood wrestling team had three individual place winners in a 19th place team showing at the Bobcat Classic in Basehor, Kan. Jan. 17-18.

St. James Academy of Lenexa, Kan. was the team champion with 209 points. Glenwood finished with 60 points, just one point shy of 18th place.

Glenwood 126-pounder Cole Peckham (22-8) earned an 18-4 decision over Jared Heckman of Fort Scott to earn sixth place.

Matt Malcom won a 19-5 decision over Goddard’s Kameron Frame to place fifth in the 132 pounds weight class.

Ram heavyweight Collin Ransom defeated Jake Hastings of Santa Fe Trail 18-4 to earn eighth place.