.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Glenwood girls win eight golds at H-10 Southern Division meet

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

The Glenwood girls track team racked up 132 points for first place to win the Hawkeye 10 Conference Southern Division title in Creston last Tuesday.

The Rams easily out-paced second place Shenandoah, 132 to 86 in the team standings behind eight gold medal winning performances.

“Overall we like the effort which led to the results,” said Glenwood coach Brad Rasmussen. “Our field events seem to be strong and everything on the track is progressing.”

The Rams almost completed the sweep in the field events with Jacy Embray (shot), Linnaea Konfrst (discus) and Molly Dean (high jump) all winning golds. Sarah Salerno added a silver medal in the long jump.

Courtney Magnussen had a strong day for the Rams, winning the 100 and 200-meters and running a leg on the gold medal winning 4x100-meter relay.

The Rams’ shuttle hurdle relay team of Miranda Ruth, Ashley Konfrst, Molly Dean and Olivia Scarborough won gold with a top time of 1:10.61.

Despite his team’s success in the relays, Rasmussen did see one area of needed improvement.

“The technique – starts, handoffs – is where we need to focus and to continue working on conditioning,” he said.
Ruth and Olivia Scarborough were first and second in the 100-meter hurdles.

Hawkeye 10 Southern Division
Girls Team Results
    1. Glenwood, 132. 2. Shenandoah, 86. 3. Clarinda, 74. 4. Creston, 50. 5. Red Oak, 24.

Glenwood Girls Top Place Winners4x800m relay – second place, Glenwood (Bailey Starner, Jillian Finnegan, Hayley Matthews, Gabriella Mixan), 10:53.88.
Shuttle hurdle relay – first place, Glenwood (Miranda Ruth, Ashley Konfrst, Molly Dean, Olivia Scarborough), 1:10.61.
100m dash – first place, Courtney Magnussen, 13.23.
Distance medley relay – fourth place, Glenwood (McKenzie Becker, Nathal Serrano, Alyssa Jensen, Kali Mumm), 5:04.56.
400m dash – third place, Myranda Starner, 1:07.19.
100m hurdles – first place, Ruth, 17.03.
800m run – fourth place, Matthews, 2:51.
200m dash – first place, Magnussen, 28.01.
400m hurdles – second place, Molly Dean, 1:17.55.
Sprint medley relay – third place, Glenwood (Sarah Salerno, Candace Finn, Rebecca Fornoff, Kaycee Clark), 2:06.57.
1500m run – third place, B. Starner, 5:25.97.
4x100m relay – first place, Glenwood (Magnussen, Kecia Caudill, Salerno, Chelsea Webster), 53.19.
4x400m relay – third place, Glenwood (Ruth, Mizan, M. Starner, Konfrst), 4:40.43.
Shot put – first place, Jacy Embray, 37’ 3”.
Discus – first place, Linnaea Konfrst, 104’ 10”.
Long jump – second place, Salerno, 15” 5.5”.
High jump – first place, Dean, 4’ 10”.