.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Glenwood girls take home team title at Tiger Relays

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

    Cold weather and the unfamiliar confines of Red Oak couldn’t slow the Rams as the Glenwood girls track team came away from the Tiger Relays with its first team title of the season on Friday.


    The Rams combined a strong showing in the field events – 54 of the Rams’ 204 team points came from the shot, discus, high jump and long jump – and gold medals in six other running events edged second place Creston by 80 team points.
    Rachelle Martin and Cassie Kruse combined for a first and second place showing, respectively, in the discus. Also doubling up for Glenwood was Abby Brown (second) and Sarah Selerno (fifth) in the long jump, Shelby Brewster (first) and Lexi Fisher (second) in the high jump, Kecia Caudill (fourth) and Salerno (fifth) in the 100-meter dash, Ashley Grave (third) and Makayla Nelson (fifth) in the 400-meter dash, Mercedes Liparoto (first) and Brown (second) in the 100-meter hurdles, Fisher (first) and McKenna Henze (second) in the 400-meter hurdles, Caudill (second) and Salerno (fourth) in the 200-meter dash, Morgan Naughton (first) and Kayla Anderson (third) in the 3,000-meter run and Naughton (third) and Emily Blum (fourth) in the 1500-meters.
    The Rams also got golds from its shuttle hurdle, distance medley and 4x400-meter relay teams.

Rams second at Clarinda
    The Glenwood girls track team earned a second-place finish at the Lady Cardinal Relays held in Clarinda last Tuesday.
    The Rams’ 111 team points trailed only team champion Atlantic’s 142.
    Rachelle Martin’s second place showing led a strong day for the Rams in the field events. Abby Brown (long jump), Lexi Fisher (high jump) and Cassie Kruse (shot put) all added third place medals.
    Morgan Naughton (fourth) and Emily Blum (fifth) double-medaled for Glenwood in the 3000-meter run. Both Naughton and Blum doubled-up again in the 1,500-meters, placing fifth and sixth, respectively.
    The Rams also earned double medals in the 100-meter dash by Brown (second) and Mercedes Liparoto (third) and in the 200-meter dash by Kecia Caudill (third) and Sarah Salerno (sixth place).
    In the relays, Glenwood earned silver medals in the shuttle hurdle relay, the distance medley relay and the 4x800-meter relay to go along with a third place showing in the 4x200-meter and a sixth place finish in the 4x400-meter relays.

Tiger Relays
Team Results
    1. Glenwood, 204. 2. Creston, 124. 3. Shenandoah, 109. 4. Red Oak, 92. 5. Clarinda, 30. 6. Clarinda Academy, 10.

Glenwood Top
Place Winners
    Shot put – second place, Cassie Kruse, 35' 1/4''.
    Discus – first place, Rachelle Martin, 96' 7''.
    Long jump – second place, Abby Brown, 14' 3''.
    High jump – first place, Shelby Brewster, 4' 8''.
    3000m run – first place, Morgan Naughton, 12:11.96.
    4x800m relay – second place, Glenwood (Emily Blum,  Lisa Nebel, Morgan Naughton, Ashley Grave), 11:05.61.
    Shuttle hurdley relay – first place, Glenwood (Abby Brown, Devin Jackson, McKenna Henze and Meredes Liparoto), 1:11.13.
    100m dash – fourth place, Kecia Caufill, 13.91.
    Distance medley relay – first place, Glenwood (Lexi Fisher, Brewster, Maddie Mead and Bailey Starner), 4:40.69.
    400m dash – third place, Ashley Grave, 1:10.36.
    4x200m relay – third place, Glenwood (Jackson, Reiny Ostrander, Hanna Ringsdorf and Brewster), 1:59.68.
    100m hurdles – first place, Liparoto, 16.99.
    800m run – third place, Starner, 2:37.34.
    200m dash – second place, Caudill, 28.61.
    400m hurdles – first place, Fisher, 1:10.49.
    Sprint medley relay – fifth place, Glenwood (Liparoto, Ringsdorf, Ostrander and Grave), 2:10.56.
    1500m run – third place, Naughton, 5:40.
    4x100m relay – third place, Glenwood (Henze, Salerno, Ostrander and Brewster), 55.2.
    4x400m relay – first place, Glenwood (Fisher, Caudill, Mead and Makayla Nelson), 4:27.37.

Lady Cardinal Relays
Class 2A Team Results
    1.Atlantic, 142. 2. Glenwood, 111. 3. Creston, 97. 4. Council Bluffs Thomas Jefferson, 93. 5. Clarinda, 52. 6. Shenandoah, 40. 7. Red Oak, 30. 8. Council Bluffs Lewis Central, 20.

Glenwood Place Winners
    Long jump – third place, Abby Brown, 14' 11''.
    High jump – third place, Lexi Fisher, 4' 8''.
    Shot put – third place, Cassie Kruse, 34' 10''.
    Discus – second place, Rachelle Martin, 98'.
    3000m run – fourth place, Morgan Naughton, 12:23.9
    4x800m relay – second place, Glenwood, 11:10.3.
    Shuttle hurdle relay – second place, Glenwood, 1:12.6.
    100m dash – fourth place, Sarah Salerno, 13.48.
    Distance medley relay – second place, Glenwood, 4:39.7.
    4x200m relay – sixth place, Glenwood, 2:01.4.
    100m hurdles – second place, Brown, 17.06.
    800m run – second place, Bailey Starner, 2:32.9.
    200m dash – third place, Kecia Candill, 27.91.
    400m hurdles – second place, Fisher, 1:09.
    1500m run – fifth place, Naughton, 5:46.6.
    4x100 relay – third place, Glenwood, :54.6.
    4x400m relay – sixth place, Glenwood, 4:38.1.