.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Glenwood girls fourth at Atlantic

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

The Glenwood girls track team placed fourth at the Trojan/Trojann Co-Ed Invitational Track Meet on Friday in Atlantic.

Despite missing some key team members to illness, the Rams still finished two spots higher at the meet than last season.

“For the most part we ran pretty well,” said Glenwood coach Brad Rasmussen, noting his team's first place finish in the distance medley relay. “We were trying some different things that night, trying to see if Jenna (Turcotte) could run the 4x800 and turn around and anchor the distance medley and she did that.

“I think we were a little bit tired and a little bit under the weather so we backed off a little bit but I think finishing fourth was a very good performance for us.”

The meet was highlighted by an exciting first place finish by the Rams' distance medley relay team and Lydia Bienlien's second place finish in the long jump.

Glenwood added a third place showing in the sprint medley relay.

Atlantic Co-ed Invitational

Team Results

1. Harlan, 143. 2. Atlantic, 116. 3. Council Bluffs St. Albert, 78. 4. Glenwood, 49. 5. Council Bluffs Abraham Lincoln, 46. 6. Clarinda, 45. 7. Council Bluffs Lewis Central, 36. 8. Council Bluffs Thomas Jefferson, 34. 9. Tri-Center, 26. 10. Shenandoah, 16.

Glenwood Results

Discus – sixth place, Jordan Ruhr, 96’ 2”.

Long jump – second place, Lydia Bienlien 15” 2 1/2”.

4x800m relay – fourth place, Glenwood (Katie Larsen, Katie Staiert, Brooke Peckham, Jenna Turcotte), 10:29.24.

Shuttle hurdle relay – fourth place, Glenwood (Mercedes Liparoto, Kassie Finn, Emily Robinson, Abby Brown), 1:13.40.

100m dash – sixth place, Shaniece Nott, 13.5.

Distance medley relay – first place, Glenwood (Lydia Bienlien, Shelby Brewster, Sophie Ringsdorf, Jenna Turcotte), 4:27.91.

100m hurdles – sixth place, Finn, 17.52.

800m run – sixth place, Katie Staiert, 2:38.79.

200m dash – fourth place, Sophie Ringsdorf, 28.00.

400m hurdles – fifth place, Lexi Fisher, 1:13.67..

Spring medley relay – third place, Glenwood (Ciara Clement, Maddie Winum, Shelby Brewster, Lydia Bienlien), 1:58.14.

1500m run – sixth place, Larsen, 5:25.82.

4x100m relay – sixth place, Glenwood (Ringsdorf, Winum, Not, Clement), 54.86.

4x400m relay – fourth place, Glenwood (Bienlien, Fisher, Staiert, Rinsgdorf ), 4:20.31.

Glenwood girls second at Co-ed Relays

The Glenwood girls track team finished second overall at the Glenwood Co-ed Ram Relays last Tuesday.

Atlantic was the meet champion with 165.5 team points to Glenwood's 129.

The meet was highlighted with first place finishes by the Rams' distance and sprint Medley relays and by Lydia Bienlien in the 400-meters. The girls finished off the night by totaling eight second place finishes and two third place finishes.

Bienlien added a second place finish in the long jump and also ran leg's of the Rams' sprint medler relay and the 4x400-meter relay team that placed second.

Jordan Ruhr was a double-medal winner for Glenwood placing sixth in the shot put and second in the discus.

Co-Ed Ram Relays

Team Results

1. Atlantic, 165.5. 2. Glenwood, 129. 3. Council Bluffs Abraham Lincoln, 95. 4. Council Bluffs St. Albert, 84. 5. Council Bluffs Lewis Central, 62. 6. Shenandoah, 38.5. 7. Council Bluffs Thomas Jefferson, 11.

Glenwood Results

Shot put – sixth place, Jordan Ruhr, 29' 1/4".

Discus – second place, Ruhr, 95’ 10”.

Long jump – second place, Lydia Bienlien, 15’ 1/2”.

3000m run – sixth place, Katie Larsen, 11:57.13.

4x800m relay – second place, Glenwood (Katie Staiert, Megan Porter, Kayla Anderson, Brooke Peckham), 10:48.92.

Shuttle hurdle relay – third place, Glenwood (Mercedes Liparoto, Abby Brown, Emily Robinson, Kassie Finn), 1:12.56.

100m dash – second place, Shaniece Nott, 13.13.

Distance medley relay – first place, Glenwood (Ciara Clement, Shelby Brewster, Sophie Ringsdorf, Jenna Turcotte), 4:26.96.

400m dash – first place, Lydia Bienlien, 1:02.75.

100m hurdles – second place, Kassie Finn, 17.33. Third place, Mercedes Liparoto, 17.44.

800m run – fifth place, Jenna Turcotte, 2:33.39.

200m dash – fourth place, Sophie Ringsdorf, 28.16.

400m hurdles – second place, Lexi Fisher, 1:13.17. Fourth place, Emily Robinson, 1:16.48.

Sprint medley relay – first place, Glenwood (Nott, Maddie Winum, Brewster, Bienlien), 1:57.31.

1500m run – fourth place, Katie Larsen, 5:26.02. Sixth place, Brooke Peckham, 5:27.18.

4x100m relay – second place, Glenwood (Ringsdorf, Winum, Nott, Clement), 54.42.

4x400m relay – second place, Glenwood (Staiert, Turcotte, Ringsdorf, Bienlien), 4:14.67.