.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Glenwood boys first, girls sixth at LC meet

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

The Glenwood boys track team won its fifth meet of the season last Tuesday out pacing Atlantic 142 to 131 at the Council Bluffs Lewis Central Co-Ed Track Meet.

“This was a great meet for us heading into a Drake Relays break,” said Glenwood coach Mark Starner. “Having missed qualifying in two events by a combined time of eight hundredths of a second in the 110-meter high hurdles and the 4 x 100-mete relay we still wanted to prove that we are a team to be aware of in the team title at every meet.

“Almost every team in the field had qualified some or multiple events for Drake and we just wanted to prove something to those teams. We came out and proved that we're pretty tough as a team and ran some times that definetly proved that.”

Although the Rams won just three events -- Johnny Fuller in the 1,600-meters, Kyle Wheeler in the 800 and the shuttle hurdle relay -- they set 15 season or personal-records on the day.

Wheeler’s time of 1:59.96 was the fastest in southwest Iowa this season and the best ever for a Ram sophomore, It also put him fifth on the school’s all time charts.

Fuller’s 4:43.48 in the mile was a season-best.

“I believe he's coming around and shaking off that early season injury,” said Starner of his star distance runner.

Bo Darrow was a triple place winner for Glenwood in the high jump (6 feet) and the 110-meter high hurdles (third) and as the anchor of the shuttle hurdle relay. Senion Ian Eflin, also a member of the Rams’ shuttle hurdle relay team, won three medals as well, placing second in the 110-meter high hurdles and third in the high jump.

“Hopefully this will help give us some momentum going into our last home meet of the season as well as gaining some momentum into the championship portion of our schedule with conference and districts quickly approaching,” said Starner.

The Glenwood girls placed fifth at the meet with 78 team points.

Harlan was the team champion with 172 points.

Glenwood didn’t win first place in any event but had strong showings in several events, said coach Brad Rasmussen.

Lydia Bienlien took third place in the long jump, 200 and 400-meters.‘ The Rams took fourth in the distance medley, 4x100-meter and shuttle hurdle relays.

Shaneice Not was fourth in the 100-meters and Jenna Turcotte third in the 800-meters.

Council Bluffs Lewis Central Co-Ed Meet Results

Boys Team Scoring

1. Glenwood, 142. 2. Atlantic, 131. 3. Council Bluffs Abraham Lincoln, 109. 4. Council Bluffs Lewis Central, 105. 5. Council Bluffs Thomas Jefferson, 92. 6. Harlan, 58. 7. Council Bluffs St. Albert, 44.

Glenwood Boys Results

High Jump - second place, Bo Darrow, 6'0. Third place, Ian Eflin, 5' 10”.

Discus - sixth place, Tyler Fikes, 124' 5 1/2”.

3200m run - second place, Jordan Krug,10:37.45. Fourth place, Jacob Rhodes- 10:58.65.

400m dash - second place, Andrew Nebelsick, 52.29. Sixth place, Eliot Lincoln, 53.82.

100m dash - sixth place (tie), Taylor Williams and Riley Nelson, 11.72.

1600m run - first place, Johnny Fuller- 4:43.48. Sixth place, Jonnie Schoening- 5:05.59.

110m hurdles - second place, Ian Eflin, 15.77. Third place, Bo Darrow, 15.98.

200m dash - fifth place, Taylor Williams, 23.71. Sixth place, Riley Nelson, 24.28.

400m hurdles - fifth place, Tim Schwanke, 59.34.

800m run - first place, Kyle Wheeler, 1:59.96. Fourth place, Mark Abrams, 2:10.31.

4x800m relay: third place, Glenwood (Schoening, Abrams, Fuller, Wheeler), 8:35.78.

Shuttle hurdle relay: first place, Glenwood (Eflin, Tim Reinert, Schwanke, Darrow), 1:02.45.

4x200m relay: fourth place, Glenwood (Williams, Joey Bryan, Kirk Porter, Matthew Jensen), 1:34.53.

Distance medley relay: third place, Glenwood, (Jensen, Porter, Elliot Lincoln, Krug), 3:51.08.

4x100m relay: fourth place, Genwood (Williams, Bryan, Porter, Nelson), 45.53.

4x400m relay: third place, Glenwood (Lincoln, Fuller, Nebelsick, Jensen), 3:37.74.

Girls Team Scoring

1. Harlan, 172. 2. Atlantic, 166. 3. Council Bluffs Abraham Lincoln, 94.5. 4. Council Bluffs St. Albert, 78. 5. Glenwood, 78. 6. Council Bluffs Lewis Central, 74. 7. Council Bluffs Thomas Jefferson, 61.

Glenwood Girls Results

Shot put - fifth place, Jordan Ruhr, 31’ 3”.

Long jump - third place, Lydia Bienlien, 14’ 11”.

3000m run - sixth place, Katie Larsen, 12:12.96.

4x800m relay - fifth place, Glenwood (Brooke Peckham, Megan Porter, Kayla Anderson, Sarah Hawbaker), 11:01.26.

Shuttle hurdle relay - fourth place, Glenwood (Abby Brown, Mecedos Liparoto, Emily Robinson, Kassie Finn), 1:13.23.

Distance medley relay - third place, Glenwood (Anna Nebelsick, Erika Schwanke, Olivia Method, Laura Chekal), 5:05.10.

100m dash - fourth place, Shaniece Nott, 13.09.

Distance medley relay - third place, Glenwood (Ciara Clement, Shelby Brewster, Sophie Ringsdorf, Jenna Turcotte), 4:30.43.

400m dash - third place, Bienlien, 1:02.84.

4x200m relay - sixth place, Glenwood (Maddie Winum, Katie Staiert, Emily Robinson, Ringsdorf), 2:00.21.

100m hurdles - sixth place, Finn, 17.52.

800m run - third place, Turcotte, 2:33.82. Sixth place, Staiert, 2:36.91.

200m dash - third place, Bienlien, 27.16.

4x100m relay - fourth place, Glenwood (Clement, Nott, Bienlien, Ringsdorf), 53.86.

4x400m relay - fifth place, Glenwood (Turcotte, Fisher, Staiert, Ringsdorf), 4:21.55.