.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Embray seventh in shot at Drake

-A A +A
By Joel Stevens, Associate Editor

Glenwood’s Jacy Embray placed seventh in the shot put at the Drake Relays on Thursday to lead all Ram qualifiers at the event gathering the state and the region’s top track talents.

Embray, the Glenwood girls’ first thrower to qualify for Drake since 2004, reached the finals in the shot and placed seventh after recording a top toss of 39 feet, four inches. Embray’s throw was the school’s third best all time.

The girls’ 4x100-meter relay team of Courtney Magnussen, Kecia Caudill, Sarah Salerno and Chelsea Webster  ran their fastest time of the year and placed 22nd. The time was the fifth fastest in school history.

“The challenge of qualifying for Drake and then reaching the goals is an outstanding achievement,” said Glenwood girls coach Brad Rasmussen. “The ladies represented the school and their teammates well. The coaching staff is proud of the team and we looking for better performances this year from the team.”

With injuries keeping them from full strength, the Glenwood boys track team failed to medal at Drake.

The Glenwood boys qualified for the three relays and also had an individual qualifier with Dane Kruse in the 110-meter high hurdles.

Two of the Rams’ highest regarded relay teams in its 4x200 and 4x400 finished 19th and 20th respectively. Running without James Fuller, who was out with a foot injury sustained earlier in the week, Glenwood coach Mark Starner had to shuffle his line up.

“It was very difficult to go into Drake Relays with Fuller not being able to run in two of our higher seeded relays,” Starner said.  “The 4 x 400 and 4 x 200 were seeded in very favorable positions to compete well with the bigger schools.  Each relay ran well with the quartet of athletes and both were the fastest clocking for each relay without Fuller.”

The 4x200-meter relay team of Brogan Weddum, Mavrick Decker, Corey Bertini and Cole Kennedy finished with a time of 1:32.12 while the 4x400 team of Weddum, Kennedy, Jared Cook and Brady Wheeler ran a 3:28.41.

The Rams’ 4x100-meter relay team of Nick Beier, Kruse, Spencer Smith and Decker placed 61st in 45.01.

Kruse placed 11th overall in 15.07 seconds, just missing qualifying for the finals by .05 seconds. His was the second fastest time among Class 3A qualifiers.

Starner is focusing his team now on getting healthy for the home stretch to the May 22-24 state track meet.

“At this point of the season, we need to get some of our athletes healthier and begin to focus on bettering our performances in as many events as we can; especially as we push closer to the conference and state qualifying meets.”

Rams sweep at
L.C. Co-Ed meet

The Glenwood girls and boys track team combined to win 12 gold medals to sweep the team titles at the Council Bluffs Lewis Central Co-Ed Meet Tuesday.

The Glenwood girls out-distanced Harlan 203.5 to 184 in the team point standings behind another strong performance from its field events and its relays.

The Rams’ Jacy Embray won the shot put with a top throw of 40 feet, eight inches and teammate Linnaea Konfrst won the discus with a top toss of 114 feet, eight inches. Glenwood also got silver medals from Sarah Salerno in the long jump and Molly Dean in the high jump. Dean also added a gold in the 400-meter hurdles.

Glenwood added golds in the shuttle hurdle relay and 4x100-meter relays and second place finishes in the 4x400 and the 4x800-meter relay.

Courtney Magnussen won a pair of gold medals, leading off the 4x100-meter relay and winning the 100-meter dash.

The meet title would come at a price for the Rams, however.  Glenwood coach Mark Starner held back  some athletes at L.C. – namely sprinter/high jumper Spencer Smith and sprinter Corey Bertini –  to nurse injuries but a new injury cropped up that could hurt his team in the long run. James Fuller, after two season best performances anchoring the 4 x 200-meter relay to a season best time and Class 3A leading time, as well as his personal best and class leading 200 meter dash time,  had to pull out of the open 800 later in the meet due to a foot injury.  Starner is unsure of when Fuller could return.

Other highlights of the meet for the Rams was Dane Kruse’s season best time in the 110-meter high hurdles with a time of 14.85.   

Mavrick Decker made his season debut in the 100 and placed second.   

Both Ram long jumpers, Kyle Grudle and John Van Scoy jumped personal bests on the year,  placing fourth and fifth respectively.  

Jared Cook ran a seasons best in the open 400-meters with a time 52.47.

Council Bluffs Lewis Central Co-Ed Meet
Girls Team Results
1. Glenwood, 203.5. 2. Harlan, 184. 3. Council Bluffs Thomas Jefferson, 90. 4. Atlantic, 83.5. 5. Council Bluffs Abraham Lincoln, 80. 6. Council Bluffs Lewis Central, 73. 7. Council Bluffs St. Albert.

Boys Team Results
1. Glenwood, 165.5. 2. Council Bluffs Lewis Central, 119. 3. Harlan, 100. 4. Council Bluffs St. Albert, 96. 5. Atlantic, 83.5. 6. Council Bluffs Abraham Lincoln, 73. 7. Council Bluffs Thomas Jefferson, 71.

Glenwood Girls
Place Winners
Shot put – first place, Jacy Embray, 40’ 8”.
Discus – first place, Linnaea Konfrst, 114’ 8”.
Long jump – second place, Sarah Salerno, 16’ 4.25”.
High jump – second place, Molly Dean, 4’ 10”.
3000m run – sixth place, Jillian Finnegan, 12:52.74.
4x800m relay – second place, Glenwood (Gabriella Mixan, Kali Mumm, Dean, Hayley Matthews), 10:36.11.
Shuttle hurdle relay – first place, Glenwood (Miranda Ruth, McKenzie Becker, Ashley Konfrst, Olivia Scarborough), 1:10.44.
100m dash – first place, Courtney Magnussen, 12.24.
Distance medley relay – third place, Glenwood (Rebecca Fornoff, Kaycee Clark, Myranda Starner, Bailey Starner), 4:38.64.
400m dash – third place, Natalie Serrano, 1:09.67.
4x200m relay – fourth place, Glenwood (Reiny Ostrander, Salerno, Konfrst, Webster), 1:57.48.
100m hurdles – first place, Ruth, 16.59.
800m run – fifth  place, Mixan, 2:42.28.
200m dash – third place, Kecia Caudill, 27.83.
400m hurdles – first place, Dean, 1:09.23.
Sprint medley relay – third place, Glenwood (Fornoff, Webster, Salerno, Clark), 1:58.60.
1500m run – second place, B. Starner, 5:28.82.
4x100m relay – first place, Glenwood (Magnussen, Salerno, Ostrander, Webster), 52.63.
4x400m relay – second place, Glenwood (Caudill, M. Starner, Konfrst, Dean), 4;19.19.

Glenwood Boys
Place Winners
Shot put – eighth place, Justin Pachl, 39’ 6.5”.
Discus – fifth place, Dru Little, 126’ 9”.
Long jump – fourth place, Kyle Grudie, 19’ 6.5”.
High jump – third place, Dane Kruse, 5’ 4”.
4x800m relay – third place, Glenwood (Jaron Springer, Isaac Hein, Victor Salerno, Brady Wheeler), 8:43.52.
3200m run – third place, Cuentin Gray, 10:50.08.
Shuttle hurdle relay – first place, Glenwood (Tyler Moore, Caleb Petersen, Carter Von Essen, Kruse), 1:01.16.
100m dash – second place, Mavrick Decker, 11.56.
400m dash – first place, Jared Cook, 52.47.
4x200m relay – first place, Glenwood (Decker, Corey Bertini, Cole Kennedy, James Fuller), 1:31.27.
110m hurdles – first place, Kruse, 14.85.
1600m run – fifth place, Gray, 5:03.9.
200m dash – first place, Fuller, 22.37.
400m hurdles – seventh place, Wheeler, 1:01.35.
Sprint medley relay – second place, Glenwood (Nolan Eflin, John Van Scoy, Matt Bowden, Cook), 3:44.72.
800m run – fourth place, Springer, 2:09.55.
4x100m relay – second place, Glenwood (Nick Beier, Kruse, Decker, Eflin), 45.37.
4x400m relay – second place, Glenwood (Brogan Weddum, Kennedy, Cook, Wheeler), 3:32.09.